Sonbaharın Trendleri: Kuru Çiçekler!

Herkese merhabalar!

Sonbahar kendini iyice hissettirmeye başladı, doğa yeni mevsime adapte oldu. Ekim ayında ilerlerken doğanın kahverengi-turuncu tonlarındaki renk değişimi de bize bir çağrışımda bulundu: kuru çiçek! 

Çocukluktan itibaren özellikle kadınların neredeyse hepsi hayatında en az bir kere çiçek kurutmayı denemiştir. Eminim sen de sana verilen papatyaları kitabının arasına yerleştirmiş, o çiçeğin sayfaların arasında zamana uyum sağlamasını seyretmişsindir! Biz de yepyeni LIM çiçekleriyle birlikte senin bu anılarını canlandırmak ve LIM çiçeklerinin yeni bir kullanım alanını sana göstermek için çiçeklerin nasıl kurutabileceğini ve onlarla nasıl aranjman gerçekleştirebileceğini gösteren bir blog yazısı hazırlamak istedik!

kuru-cicek

Çiçek kurutmanın pek çok yolu var! Egzotik çiçeklerini kurutmak için basınç ve hava gibi doğal yolları tercih edebileceğin gibi mikrodalga ve silika jel gibi daha yapay ya da kimyasal yolları da tercih edebilirsin. Ancak biz LIM Flowers olarak her zaman doğadan yana olduğumuz için ilk seçeneğin üzerinde daha çok duracağız! 

Öncelikle, ölmemiş ancak vazodaki ömrü azalmış çiçekleri tercih et! Böylece çiçeklerinle vazodayken daha çok vakit geçirebilirsin. Hava ile çiçekleri kurutma yöntemi tarih boyunca neredeyse her dönemde kullanılmıştır. Bir besin ögesini ya da canlı bir varlığı kurutarak kalıcı hale getirmek tarihin çook eski bir döneminde keşfedilmiştir. Ancak bu yöntemi bir dezavantajı çok fazla zaman gerektirmesidir. Yaklaşık iki ila üç hafta arasında zaman gerektiren bu yöntemde çiçeklerinin formunu hiç bozmadan kurutma işlemini gerçekleştirebilirsin.

İlk olarak kurutmak istediğin çiçeklerini tek tek ayırmalısın. Daha sonra bu çiçeklerin alt ve üst kısımdaki yaprakların büyük bir kısmını ayıklaman gerekiyor! Çünkü çiçekler kurudukça zayıfladığı için dalın ağır olması çiçeğinin kırılmasına sebep olabilir. Küçük başlı çiçeklerini demetlere ayırdıktan sonra onları bir araya getirerek alt kısımlarından bağlayabilirsin. Büyük başlı çiçek tiplerini ise tek tek kurutman daha sağlıklı olacaktır! En son olarak da demetlerini ya da çiçeklerini yüksek bir yerden asarak doğrudan güneş ışığına maruz kalmayan bir yerde 2-3 hafta beklet. İşte bu kadar! Tamamen sağlıklı bir formda kalan kuru çiçeklerin hazır!

Çiçeklerin kuruduktan sonra dilersen saç spreyi kullanarak çiçeklerinin daha sert ve daha sağlam bir hal almasını da sağlayabilirsin! Peki, hava ile kurutma yöntemine en uygun LIM çiçeklerinin neler olduğunu öğrenmek ister misin? Okaliptus, agapanthus, peony, gerbera, iris, lavanta ve ayçiçeği hava ile kurutmak için mükemmel seçimler olacaktır! 

Çiçeklerini kuruttuktan sonra bu çiçekleri evinde nasıl kullanacağın ile tamamen sana kalmış! Dilersen LIM vazolarının içine kuru çiçeklerini yerleştirerek vazoda çiçek aranjmanı yapabilir, dilersen de kokulu yağlarla kuru çiçeklerini bir araya getirerek rahatlatıcı bir esans oluşturabilirsin! Tabakların içine yerleştirilmiş küçük kuru çiçekler de oldukça sık gördüğümüz bir dekorasyon çeşidi! Yeni nesil ev dekorasyonlarında kuru çiçekler hangi alanda olursa olsun vazgeçilmez bir yere sahip.

LIM kutu çiçeklerini teslim aldıktan sonra onlarla gerçekleştireceğin tasarım tamamen sana ait! Dilersen kuru dilersen de canlı şekilde çiçeklerini kullanabilir, mevsime uygun aranjmanlarını gerçekleştirebilirsin! Çiçek kurutmak ne kadar uzun süren bir süreç olsa da senin için yeni bir hobi haline gelebilir! Ayrıca çiçek kurutarak doğaya daha az atık bırakabilirsin! 

Peki sana bir sorumuz daha var, LIM’de sonbahar-kış konseptine uygun kuru çiçeklerin de satıldığını görmek ister miydin? Çok yakında böyle bir ürünle de karşılaşabilirsin, bizden söylemesi! Eğer kendin çiçek kurutmak istiyorsan da internet sitemizden ya da Macro Center’ı ziyaret ederek LIM çiçeklerini satın alabilir ve onların tazeliklerinin tadını çıkardıktan sonra çiçeklerini kurutmaya başlayabilirsin!Hangi mevsim olursa olsun, LIM çiçekleri yüzünü güldürmeye devam edecek!

Sevgiyle kalın,

Bir Cevap Yazın

API –>