Haftanın LIM Kutusundaki Eşsiz Güzellikler! #7

Herkese merhabalar! 

Güzel haberlere uyandığımız bir haftayı geride bıraktık. Eğer hala haberin yoksa geçtiğimiz hafta LIM Flowers olarak Türkiye’nin ilk çiçek marketini Erenköy Macrocenter’da kurduk! Buradan çiçek marketimiz hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsin. Eğer hala çiçek marketimizi ziyaret etmediysen seni LIM güzelliklerini seçmeye bekliyoruz! 

Tüm bu güzel gelişmelerin ardından LIM kutularımızdaki güzelliklere bakmaya devam ediyoruz! Haftanın LIM kutuları biçmeden sakız ağacı dalına kadar oldukça geniş bir ürün çeşitliliğine sahip. Ayrıca bu haftanın LIM çiçekleri kırmızı ağırlıklı konseptleriyle evine renk katacak! Eğer LIM kutunu teslim aldıysan müziğin sesini aç ve hadi çiçeklerine bakmaya başlayalım!

(1) KUŞBURNU: Kuşburnu; gülgiller familyasında yer alan, kırmızı renkli güzel bir bitkidir. Tüketim ürünü olarak oldukça yaygın olan kuşburnunun çiçek formu olarak kullanımı ise aksine oldukça nadirdir. Yabani bir gül olan bu bitkinin meyveleri çay, reçel ve marmelat gibi besin ögelerine dönüştürülebilir. Tüylü bir iç yapıya ve çok sayıda çekirdeğe sahip olan bu bitki, C vitamini açısından dünyanın en zengin bitkisidir. Yabangülü, itburnu ve itgülü gibi isimlerle de halk arasında bilinir.

Anavatanı buralardan çok uzakta olsa da dağcıların ve avcıların çok yükseklerde kuşburnuyla karşılaştığı da görülmektedir. Bu çiçek, ABD’de İkinci Dünya Savaşı sırasında “Zafer Bahçeleri”ne dikilerek zaferin bir simgesi haline de geldi. Bulgaristan’da ise kuşburnu şarabı oldukça popüler bir besin maddesidir. Ayrıca bu çiçek Romanya’nın ulusal sembollerindendir.

Bu hafta hangi kutularımızda yer alıyor? Küçük, Orta ve Büyük Boy LIM Kutuları

Anavatanı: Avrupa, Kuzeybatı Afrika ve Batı Asya

(2) SAFARİ: Balsaminaceae familyasının bir üyesi olan bu bitki, aynı zamanda camgüzeli olarak da bilinir. Sahip olduğu renklerle evlere neşe getirmekte oldukça başarılı olan safari, müthiş renkleriyle ortama renk ve mutluluk getirir. Kırmızı, pembe, beyaz, turuncu ve mavi gibi pek çok renkte bulunabilir. Açık havayı ve güneşi seven bu çiçek, katmerli yapıda da olabilir. 

Safari çiçeği “sabırsızlık” anlamına gelir. Doğal ortamında olgunlaştığında tohumlarını döker ve her yeri minik safari çiçekleri sarar. 

Bu hafta hangi kutularımızda yer alıyor? Küçük, Orta ve Büyük Boy LIM Kutuları

Anavatanı: Yeni Gine ve Hindistan

(3) AMARANTHUS: Ispanakgiller familyasının oldukça renkli bir üyesi olan amaranthus, yaklaşık 60 farklı türe sahiptir. Süs bitkisi gibi gözükse de ait olduğu familyanın bir özelliği olarak tohumları yenebilen bu bitki, mordan altın rengine pek çok farklı renk paletinde bulunabilir. Otsu bir bitki gibi gözükse de dünyanın pek çok yerinde yaprakları tıpkı ıspanak gibi sebze yemeği olarak tüketilir, tohumları da tahıl sayılır. Aztekler, amaranthusun kurutulan tohumlarını tıpkı buğday gibi ekmek yapımında kullanmış, diyetlerinde bu bitkiye oldukça büyük bir yer bahşetmişlerdir. Bol lifli yapısı ve içerdiği bol protein ile oldukça sağlıklı bir besin ögesi olarak kullanılmıştır. Ancak siz yine de bizim size gönderdiğimiz amaranthusları yemeye kalkmayın! 🙂 

Ayrıca, rengarenk çiçekleri eski çağlarda boya üretiminde kullanılmıştır. Tilkikuyruğu olarak da bilinen bu bitkinin Latince adı “solmaz çiçekli” anlamına gelir. Bu da amaranthusun kesildikten sonra uzun süre canlı kalmalarını ifade eder. Tür adı ise Latince “geri bükük” anlamına gelir ve bu da çiçeklerin yapısını gösterir. 

Bu hafta hangi kutularımızda yer alıyor? Küçük, Orta ve Büyük Boy LIM Kutuları

Anavatanı: Çin ve Hindistan

(4) SAKIZ AĞACI: Bu hafta LIM kutularımızda herkesin severek yediği sakız bitkisinden bir dal da yer alıyor. Antepfıstığıgiller familyasında yer alan bu bitki, hem enfes kokusu hem de leziz tadıyla herkesin gözdesi konumunda! Akdeniz ikliminin doğal bitki örtüsünde yer alan bu ağaç, Nisan-Mayıs aylarında yeşil renkli çiçekler açar. Meyveleri ise ufak, yuvarlak ve kırmızımsı renklerdedir. Bitkinin dal ve gövdesinde yaralanan yerlerde biriken reçineyle birlikte “sakız” elde edilir. Toplanan bu reçinenin katılaşıp sakız haline gelmesi 2 ila 4 hafta arasında bir süre ister.

Sakız ağacı ile damla sakızı ağacı aynı tür olsa da damla sakızının meydana gelebilmesi sadece erkek ağaçlarda mümkündür. Sakız ağacı sanayi, endüstri ve gıda sektörü için oldukça önemlidir. Reçel, tatlı gibi besin ögelerinin yapımında kullanılmasının yanı sıra yapıştırıcı ve rakı yapımında da kullanılır. Evet doğru duydunuz, rakı! Bulgaristan’ın meşhur rakısı “mastika”nın ham maddesi sakızdır. 

Bu hafta hangi kutularımızda yer alıyor? Orta ve Büyük Boy LIM Kutuları

Anavatanı: Yunanistan ve Kanarya Adaları

(5) CELOSIA: Daha önce de blogumuzda yer verdiğimiz bu bitkinin pek çok farklı türü bulunmakta. Amaranthus ile aynı familyada, Ispanakgiller familyasında, yer alan bu bitkinin türlerinden bu hafta da Celosia Palmeri’yi LIM kutularımızda ağırladık! Türkçe’de horozibiği olarak da bilinen bu bitkinin tür adı Yunanca’da yangın anlamına gelmektedir. Bu hafta kullandığımız celosialar dikene benzer bir yapıda olduğu için tür adını çok yansıttığını söyleyemeyiz.

Soğuk havalara tahammülü olmayan bu bitki, sivri uçlu bir yapıdadır, çiçekleri diktir ve yukarı doğru büyür. Bu bitkinin tohumları minik, parlak ve siyahtır. Rengarenk çiçeklerinin arasında yer alan tohumlar ellerinizi sürttüğünüz takdirde zıplayarak yerinden çıkabilir! 

Bu hafta hangi kutularımızda yer alıyor? Küçük, Orta ve Büyük Boy LIM Kutuları

Anavatanı: Texas, Meksika ve ABDYine bir blog yazımızın daha sonuna gelirken senin LIM çiçeklerinle yarattığın aranjmanı görmek için sabırsızlandığımızı söylemesek olmaz! Kendi tasarımını yarat, #engüzellimbenim tagıyla Instagram’dan paylaş, senin tasarımını herkes görsün!

Eğer hala LIM kutunu satın almadıysan buradan hem çiçeklerini hem de ihtiyacın olan diğer tüm ekipmanları satın alabilirsin! 

Sevdiklerine hediye göndererek onların içini ısıtmak istersen de tek yapman gerek notunu hazırlamak ve buradan onlara LIM çiçeklerini hediye göndermek! 

Bir başka yazıda buluşmak üzere,

Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

API –>