Kesme Çiçekler İçin Doğru Su Sıcaklığı Nedir?

Çiçeklerin uzun süre tazeliklerini korumaları için onlara gereken bakımı sağlamalıyız. Uygun vazo seçimi, çiçeklerin saplarının belirli aralıklarla kesilmesi gibi birçok şey çiçeklerimizin tazeliklerini korumalarına yardımcı oluyor. Çiçekler için çok önemli bir konu daha var; suyun sıcaklığı! Çiçeklerimizi suya koyduğumuzda, onlara bir yaşam alanı sağlamış oluyoruz. Bu yüzden çiçekleri koyduğumuz vazodaki suyun sıcaklığı düşündüğümüzden çok daha fazla önem taşıyor. Peki çiçeklerini sıcak suya mı yoksa soğuk suya mı koymalısın? Gel cevabını birlikte öğrenelim!

Ilık Su

Ilık su canlılığını kaybetmiş çiçekleri hayata döndürmek için harika bir seçenektir. Çiçekleri 30-40 °C sıcaklığındaki suya batırıp serin bir alana koymak çiçeklerin ilk günkü gibi görünmeleri için tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemin arkasındaki fikir; çiçeklerin sapları ılık suyu çok iyi emebildiği için, serin havayla birleştiğinde şok etkisi yaratarak canlanmalarıdır. Her çiçek böyle bir uygulamaya ihtiyaç duymasa da, solgun görünen kesme çiçeklerini ılık suya daldırıp birkaç saat buzdolabında bekleterek eski hallerine kavuşmalarına yardımcı olabilirsin. Bu uygulamadan sonra çiçeklerini oda sıcaklığındaki musluk suyuna yerleştirmen, onlar için iyi bir yaşam alanı oluşturmada yeterli olacaktır. 

Soğuk Su

Bazı insanlar çiçekleri buz gibi soğuk bir suya koymanın, onları tazelemek için en iyi yol olduğunu düşünüyorlar. Peki bu doğru mu? Sapları kurumuş çiçeklerin saplarının içinde hava kabarcıkları oluşmuş olabilir. Bu hava kabarcıkları su emilimini azaltarak çiçeklerin ömrünü kısaltır. Çiçekleri buzlu suya koyduğumuzda ise bu hava kabarcıkları çözülür ve sapların emilimi artarak çiçekler canlı görünümlerini yeniden kazanırlar. Yani, cevap evet! Çiçekler için soğuk su kullanmak iyi bir yöntemdir. Özellikle çiçeğinin cinsine göre çiçeğini soğuk suda bekletmeyi düşünebilirsin!

Sıcak Su

Sıcak suyun tıkanmış sapları açarak sapların emilimini artıracağı yönünde bir inanış vardır. Sıcak su saptaki tıkanıklığı açsa da, kök dokusunu yok ederek bakteri oluşumuna neden olur. Sıcak suyun etkisi sadece köklerle de kalmayarak, çiçeklerinin yapraklarının da daha hızlı dökülmesine sebep olacaktır. Eğer çiçeklerini sıcak suya koyuyorsan muhtemelen onların ömrünü azaltıyorsun demektir.

Bizim Tavsiyemiz

Artık çiçeklerin için en iyi su sıcaklığını öğrendiğine göre, yeni aldığın kesme çiçeklerin için birkaç tavsiyemiz daha var!

  • Çiçek saplarındaki hava kabarcıklarını minimuma indirmek için, sapları suyun altında kesmeyi deneyebilirsin.
  • Çiçeklerinin saplarını kesmek için doğru makası seçmelisin! Körelmiş makaslar çiçeklerinin saplarına zarar verecektir. LIM bakım kitindeki çiçek makasını kullanarak, çiçek saplarını kusursuz bir şekilde kesebilirsin.
  • Sapları kesmek için kullandığın makasın düzenli olarak temizlediğinize emin olmalısın. Düzenli temizlenmeyen makaslar bakteri üreterek çiçeğine zarar verir. 
  • Lale, nergis gibi çiçekler soğuk suya daha çok ihtiyaç duyarlar. Çiçeklerini daha iyi tanıyarak onların ömrünü uzatabilirsin. 
  • Çiçeklerini aldığında taze olduklarından emin ol! LIM Flowers haftalık çiçek teslimatıyla en taze ve canlı çiçekleri kapına getirir. Çiçeklerin uzun süre beklemez, en kısa süre sonra seninle buluşur.

Artık kesme çiçeklerinizle nasıl ilgilenmen gerektiğini daha iyi biliyorsun. Çiçeklerinin ömrünü daha fazla uzatmak için “Cam Vazonu Nasıl Temizlemelisin?” yazımızı da okuyabilirsin. Taptaze birbirinden güzel çiçeklerle henüz tanışmadıysan hemen sipariş verebilirsin!

Çiçeklerle dolu başka bir yazıda görüşmek üzere, sevgiyle kalın!

Bir Cevap Yazın

API –>