Cam Vazonu Nasıl Temizlemelisin?

Taze çiçeklerimizle mümkün olduğunca uzun süre vakit geçirmek istiyoruz ancak çiçeklerin canlılığını uzun süre korumaları için onlara gereken ilgiyi göstermemiz gerekiyor. Bunun için cam vazo temizliği oldukça önemli. Taze çiçekleri suya koyduğumuzda onlar için gereken besini ve ortamı vazodaki suyla sağlamış oluyoruz. Burada şöyle bir yaklaşım benimseyerek çiçeklerimizin ömrünü uzatabiliriz; Kendin içmek istemediğin suyu çiçeklerine verme! Kimse beklemiş, kirlenmiş sudan içmek istemez. Çiçekler de bizim gibi beklemiş ve kirlenmiş bir vazodaki suyu içmeyi kesinlikle istemiyorlar. Cam vazo temizliği genellikle hafife alınsa da çiçek bakımındaki püf noktalardan birisi de vazo temizliğidir. Cam vazonu sadece çalkalayarak temizlemek yetmez. Peki ne yapmalısın? Çözümü oldukça kolay, yazımızı okumaya devam et ve cam vazo temizliğinin püf noktalarını öğrenmeye başla! 🌸

Adım Adım Cam Vazo Temizliği

Cam vazo temizliği oldukça kolay, bir o kadar da önemlidir. Taze çiçeklerin bulunduğu cam vazolar bakteri üretmeye açıktır ve bakteri oluşumu çiçeklerinin ömrünü kısaltır. Sadece birkaç adımda cam vazonu çiçeklerin için uygun hale getirebilirsin. Hazırsan başlayalım!

Öncelikle bir bulaşık süngerine, seçtiğin herhangi bir bulaşık deterjanı veya sabuna ve temiz bir kurulama bezine ihtiyacın var. Cam vazodaki suyu her değiştirdiğinde (iki ila üç günde bir) vazoyu temizlemek çiçeklerinin ömrünü uzatır. Ayrıca cam vazonu temizlemeye başlarken çiçeklerinin saplarından bir parça keserek daha uzun süre dayanan çiçeklere sahip olabilirsin. 

 1. Adım

Vazonu suyla durulayarak işe başla. Seçtiğin bir bulaşık deterjanı veya sabunu suya ekleyerek cam vazonu birkaç kez çalkala.

 1. Adım

Cam vazonun içine biraz su doldur ve daha sonra seçtiğin deterjanla vazonu içten dışa doğru ovala. Vazonun kenarlarını, altını ve dışını da temizlediğinden emin ol. Su seviyesinin bırakmış olabileceği izi iyice temizlemek, cam vazo ömrünü korumak için oldukça önemli. 

 1. Adım

Cam vazonu güzelce durula, içinde deterjan kalmaması çiçeklerin için çok önemli. Durulamadan sonra, cam vazonu çizmeyecek temiz bir bezle vazonu iyice kurula.

 1. Adım

Vazonu kuruladıktan sonra, yaklaşık üçte birini ılık-soğuk suyla doldur. Sıcak su çiçekler için fazlasıyla zararlıdır. Bu yüzden cam vazonu doldururken sadece ılık veya soğuk su tercih etmelisin.

 1. Adım

Yeni çiçeklerini cam vazona ilk kez koyuyorsan çiçek besini kullanmanı tavsiye ediyoruz. Çiçek besininin çiçekler üzerinde, tıpkı kahvenin üzerimizdeki etkisi gibi, enerji verici etkisi vardır. Çiçek besini kullanılan sularda çiçekler daha uzun süre dayanır. Eğer cam vazonu çiçeklerini koyduktan birkaç gün sonra temizliyorsan, vazonu düzenli temizlediğin sürece çiçek besini eklemen şart değildir. 

Ve Sonuç!🌸 Çiçeklerin için sağlıklı, tertemiz bir cam vazon oldu! Çiçeklerdeki fazla yaprakları almalısın çünkü yapraklar suya düşerek bakteri oluşumuna neden olurlar. Düzenli olarak cam vazonu temizlemeyi unutmadığın sürece çiçeklerinle daha uzun vakit geçirebilirsin!

Cam vazonu deterjanla temizlemek istemezsen senin için başka önerilerimiz de var! Okumaya devam et!

Tuz ve Sirke

Tuz ve sirke uygun fiyatlı, bir o kadar da harika temizlik ürünleridir. Az miktarda tuz ve sirke kullanarak cam vazonu tertemiz yapabilirsin.

 1. Adım: Bir yemek kaşığı kadar tuzu ve sirkeyi macun kıvamı alana kadar karıştır.
 2. Adım: Bir fırça yardımıyla hazırlamış olduğun macunu cam vazonun tamamına sür. Hazırladığın macun yeterli gelmezse, aynı oranlarla macununu artırabilirsin.
 3. Adım: 30 dakika bekledikten sonra vazonu güzelce durula. 

Protez Temizleme Tableti

Kulağa garip geldiğinin farkındayız ama protez temizeme tabletleri cam vazo temizlemede oldukça etkili. Denedikten sonra bize hak vereceksin!

 1. Adım: Cam vazonun neredeyse tamamını suyla doldur.
 2. Adım: Vazonun boyutuna göre iki veya üç adet protez temizleme tableti ekle. Vazon çok büyükse bu sayıyı artırabilirsin.
 3. Adım: Yaklaşık 8-10 saat bekledikten sonra vazonu bir kaşık yardımıyla iyice çalkala.
 4. Adım: Suyu döktükten sonra iyice durula ve cam vazon kullanıma hazır!

Sirke ve Karbonat

Yine evde bulunan malzemelerle kolayca hazırlayabileceğin bir yöntem öneriyoruz. Sirke ve karbonat cam vazonda suyun bıraktığı beyaz izi temizlemek için oldukça iyi bir seçenek!

 1. Adım: Cam vazonun neredeyse tamamını suyla doldur.
 2. Adım: İki yemek kaşığı karbonatı ve iki yemek kaşığı sirkeyi vazona ekle.
 3. Adım: 2 ila 4 saat arasında bekledikten sonra bir sünger veya fırça yardımıyla vazonu ovala.
 4. Adım: Vazonu bol ılık suyla duruladıktan sonra, cam vazon kullanıma hazır!

Artık cam vazonun nasıl temizlenmesi gerektiğini daha iyi biliyorsun! LIM Flowers’ın birbirinden güzel vazolarından senin için en uygun boyu seçerek vazo siparişini verebilirsin. Birbirinden güzel LIM çiçeklerinden sipariş vererek cam vazonu eşsiz, rengarenk çiçeklerle doldurabilirsin. Ayrıca LIM vazoları hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen blog yazımıza göz atabilirsin.
Bir başka yazıda görüşmek üzere, sevgiyle kal! 🤗🌸

Bir Cevap Yazın

API –>