Haftanın LIM Kutusundaki Eşsiz Güzellikler! #13

Herkese Merhaba!

Bu hafta asaletin rengi moru evine konuk ediyoruz! Mor, tarih boyunca ulaşılamaz olarak görüldü. Doğada mor rengi oldukça fazla bulunsa da mor rengini işleyerek kullanmak oldukça zordu. Bu yüzden de mor, kraliyet ailesinin ve asilzadelerin vazgeçilmez temsilcisi haline geldi. Biz de LIM Flowers olarak bu hafta sizin için morlarla dolu birbirinden güzel çiçekler seçerek bu eşsiz rengin asil duruşuyla evlerinizi süslemesini istedik. Bu haftanın LIM çiçeklerini tanımak için okumaya devam et!

CURCUMA: Curcuma’nın aslında zerdeçal olduğunu söylesek inanır mısın? Bu ihtişamlı çiçeğin hepimizin bildiği zerdeçal olduğuna inanmak oldukça zor olsa da curcumaların kökleri baharat yapımında kullanılıyor. Curcumaların çiçekleri özellikle son zamanlarda kesme çiçek ve saksı bitkisi olarak dekorasyon alanında yerini aldı. Görkemli renkleri ve yapraklarıyla; bizce curcumalar dekor olarak kullanılmak için harika bir tercih!

Curcumalarınıza direkt güneş ışığı almayan aydınlık alanlarda bakabilirsin. Direkt güneş ışığı alan veya çok sıcak alanlarda duran curcumalar çok daha kısa sürede canlılıklarını kaybedecektir. Curcumaları pembe, mor, sarı ve beyaz gibi birçok renkte bulabilirsin. Senin için bu hafta eşsiz mor curcumalara kutularımızda yer verdik! Sen de zerdeçalın topraktan gelen ilk haliyle tanışmak istersen; içinde curcumaların da bulunduğu LIM kutularından sipariş verebilirsin!

Bu hafta hangi kutularımızda yer alıyor? Büyük boy LIM Çiçek Kutusu

Anavatanı: Güneydoğu Asya

ANTIRRHINUM MAJUS: Sinirliotugiller ailesinin bir ferdi olan antirrhinum majus; Türkçe’de “aslanağzı” olarak bilinmektedir. Aslanağzı ismini yapraklarının büyük ve yoğun olmasından ayrıca ağız kısmı sıkıldığında yapraklarını aslanağzı gibi açmasından almaktadır. Aynı sebeplerden İngilizcede de “snapdragon” olarak adlandırılmıştır. 

Aslanağzı, neredeyse her renk bulabileceğin ender çiçeklerden. Bu yüzden de her temaya uyum sağlayarak çokça tercih ediliyor. Aslanağzının uzun süre canlılığını kaybetmemesi için; onu kesinlikle sıcak yerlerden uzak tutmalısın. Soğukla arası çok iyi olan bu harika çiçek, çok sıcak bir ortamda yapraklarını dökerek kuruyacaktır. Direkt güneş ışığı almayan, kısmen serin bir yerde aslanağzı çiçeği uzun süre seninle kalacaktır. 

Bu görkemli çiçek gücü sembolize etmektedir. Yapraklarının gösterişli olması bir yana, aslanağzı kayalık yerlerde de yetiştirilebileceği için gücü sembolize eder. Sen de sevdiklerine bu eşsiz çiçeği hediye göndererek günlerinin güzelleştirebilirsin!

Bu hafta hangi kutularımızda yer alıyor? Orta ve Büyük boy LIM Çiçek Kutusu

Anavatanı: Akdeniz 

ERYNGIUM: Maydanozgiller ailesinin bir üyesi olan eryngiumun  Antik Yunanca adı “boğadikeni” anlamına gelmektedir. “Kirpi” kelimesinden türeyen bu harika çiçek dikenlerinden dolayı böyle anılmaktadır. Geleneksel tıpta eryngiumlar yılan ısırığı için panzehir yapımında kullanılır. Ayrıca kas ağrılarına, spazmlara çok iyi geldiği için geleneksel tıpta sıklıkla tercih edilen bir bitkidir.

 Genellikle beyaz ve mora kaçan mavi renklerinde bulunan eryngiumlar bu hafta kutularımıza farklı görünüşleriyle misafir oluyorlar. Eryngiumlar her yere kolayca adapte olabilen çiçekler oldukları için bakımı kolaydır ve uzun süre seninle birlikte kalabilir. Harika eryngiumlarla tanışmak için hemen haftanın LIM kutularından sipariş verebilirsin!

Bu hafta hangi kutularımızda yer alıyor? Küçük, Orta ve Büyük boy LIM Çiçek Kutusu

Anavatanı: Avrupa 

WAX: Latince ismi Chamelaucium olan bu bitki, Türkçe’de balmumu veya mum çiçeği olarak da bilinir. Türkçe ismini çiçeklerinin balmumundan yapılmışçasına kusursuz bir şekilde olmasından alır. Zakkumgiller familyasında yer alan mum çiçeği, tropikal kuşakta yetişen bir sukulenttir.  Bu bitkinin çiçekleri şemsiye şeklinde gruplanır ve tomurcukları açtığında etrafı eşsiz bir koku sarar. Ancak mum çiçeğinin koku salgılaması için serin bir ortam gereklidir.  Chamelauciumun yıldız şeklinde, beyaz, pembe ve soluk kırmızı renkte çiçekleri olabilir. 

Mum çiçeği son yarım asıra kadar sık sık tercih edilen ve oldukça yaygın bir bitkiydi. Bu sık kullanımında saçtığı güzel kokular ve dayanıklı olması da büyük bir etkenken son yıllarda mum çiçeği daha ender bir bitki haline geldi. Batıl bir inanç olarak bu çiçeğin bu kadar kusursuz olmasının uğursuzluk getirdiği inancı da hakim. Ancak tabii ki tüm batıl inançlar gibi bunun da geçersiz olduğunu söyleyebiliriz. Mum çiçeği de diğer tüm çiçekler gibi etrafa neşe, renk ve mutluluk katar! 

Bu hafta hangi kutularımızda yer alıyor? Küçük, Orta ve Büyük boy LIM Çiçek Kutusu

Anavatanı: Güneydoğu Asya ve Kuzey Avustralya

SAKIZ AĞACI: Bu hafta LIM kutularımızda herkesin severek yediği sakız bitkisinden bir dal da yer alıyor. Antepfıstığıgiller familyasında yer alan bu bitki, hem enfes kokusu hem de leziz tadıyla herkesin gözdesi konumunda! Akdeniz ikliminin doğal bitki örtüsünde yer alan bu ağaç, Nisan-Mayıs aylarında yeşil renkli çiçekler açar. Meyveleri ise ufak, yuvarlak ve kırmızımsı renklerdedir. Bitkinin dal ve gövdesinde yaralanan yerlerde biriken reçineyle birlikte “sakız” elde edilir. Toplanan bu reçinenin katılaşıp sakız haline gelmesi 2 ila 4 hafta arasında bir süre ister.

Sakız ağacı ile damla sakızı ağacı aynı tür olsa da damla sakızının meydana gelebilmesi sadece erkek ağaçlarda mümkündür. Sakız ağacı sanayi, endüstri ve gıda sektörü için oldukça önemlidir. Reçel, tatlı gibi besin ögelerinin yapımında kullanılmasının yanı sıra yapıştırıcı ve rakı yapımında da kullanılır. Evet doğru duydunuz, rakı! Bulgaristan’ın meşhur rakısı “mastika”nın ham maddesi sakızdır. 

Bu hafta hangi kutularımızda yer alıyor? Orta ve Büyük boy LIM Çiçek Kutusu

Anavatanı: Yunanistan ve Kanarya Adaları

Morlarla bezenmiş LIM çiçeklerini evine misafir ederek, bu asil rengin evine harika bir hava katmasını istedik. Mor tonlarındaki aranjmanın, evinin her köşesinde göz dolduracak! Sen de kendi aranjmanını yap, #engüzellimbenim etiketiyle Instagram’da paylaş, aranjmanını herkes görsün! 🌸

LIM güzelliklerini daha yakından tanımak istiyorum, çiçekler günümü güzelleştirsin diyorsan, tek seferlik LIM çiçek kutusu siparişi verebilir veya sana en uygun aboneliği seçebilirsin! Sevdiklerini birbirinden güzel LIM çiçekleriyle tanıştırmak istersen, onlara hediye çiçek gönderebilirsin! 🤗🌸

Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere, çiçeklerle kalın!

Bir Cevap Yazın

API –>