Çiçek Hediye Etme Geleneği Nereden Geliyor?

Yıl dönümlerinde, doğum günlerinde, sevgililer gününde kısacası tüm özel günlerde çiçekler vazgeçilmez hediyeler olmuşlardır. Arkadaşının doğum günü yaklaşıyor ancak ona hediye alacak vakti bir türlü bulamadın. Hemen gidip ona en sevdiği çiçekleri alırsın çünkü onu mutlu edeceğini bilirsin. Anneni ziyaret etmeye giderken sokakta gördüğün harika çiçek buketinden almaya karar verirsin çünkü çiçeklerin yüzünde bir gülümseme bırakacağını bilirsin. Çiçekler insanları mutlu etmek için harika bir yol olduğu için, çiçek hediye etmenin gelenek haline gelmesine şaşırmıyoruz! Tarih boyunca çiçek hediye etmek kültür fark etmeksizin insanlığın ortak mirası haline gelmiştir. Dünyanın neresine gidersen git çiçeklerin hediye olarak tercih edildiğini göreceksin. Peki çiçek hediye etmek nasıl başladı? Öğrenmek için okumaya devam et!

Çiçek Hediye Etme Geleneği

Çiçek hediye etmenin kökeni Eski Mısırlılar, Yunanlılar ve Roma İmparatorluğu zamanına kadar uzanmaktadır. Bu üç toplumun sıklıkla çiçekleri dini ritüellerde kullandıkları görülmüştür. Çiçeklerin tanrıların bir hediyesi olduğuna inanan Yunanlılar, çiçekleri hikaye anlatımında kullanarak efsanelerine ortak etmişlerdir. Antik Yunanistan’da çiçekler sembolize edilerek birçok mesaj içermişlerdi. Yunan mitolojisine baktığımızda, kırmızı gülün anlamına tanıklık ediyoruz. Güzellik tanrıçası Aphrodite, oğlu Eros’u onurlandırmak adına güle Eros’un ismini verdi. Daha sonra Eros sessizlik tanrısı Harpocrates’e tanrıların güçsüzlüğünü gizlemesi için gül hediye etti. Bu yüzden gül, Yunan mitolojisinde, sessizliğin ve gizliliğin sembolü olarak kabul edildi. Kırmızı güllerin aşkın sembolü olarak kabul edilmesi de Aphrodite ve Adonis aşkına dayanıyor. Efsaneye göre Aphrodite, Adonis’e avlanırken çok dikkatli olmasını söyler ancak Adonis Aphrodite’i dinlemez. Adonis avlanırken, Aphrodite ve Adonis’in aşkını kıskanan savaş tanrısı Ares, yaban domuzuna dönüşerek Adonis’i öldürür. Aphrodite’in gözyaşı ve Adonis’in kanı, beyaz gülleri kırmızıya dönüştürür. Böylece kırmızı gül aşkın temsilcisi olarak anılmaya başlar. Bunun gibi çiçeklerle ilgili birçok hikaye günümüze kadar ulaşmıştır.

 Dünyanın neresinde olursa olsun tüm toplumlar çiçek hediye etme geleneğini mesajlara dayandırarak sürdürdüler ve çiçeklere anlamlar yüklemeye devam ettiler. Bu anlamlar dünyanın her yerine dağılarak kültüre ve inanışlara bağlı olarak değiştirilse de kullanılmaya devam etti. 

Victoria Dönemi ve Çiçekler

Victoria dönemi ihtişamlı bir dönem olarak tarihe geçti. Victoria döneminde yaşayan insanlar kıyafetleriyle, kullandıkları kokularla ve daha birçok şeyle ihtişamlı yaşamlarını aklımıza kazıdılar.

Victoria döneminin çiçeklerle anılmasının bir nedeni var. Victoria döneminde oldukça önemli görülen ve sıklıkla kullanılan bir diğer şey çiçeklerdi. Çiçekler, en önemli iletişim aracı haline gelerek dönemin vazgeçilmezi oldular. Hemen hemen herkesin hayatında çiçeklerin önemli bir yeri ve değeri vardı ve insanlar sağlıklı, canlı çiçekler üretebilmek için bahçeciliğe çok daha fazla önem verdiler. Daha çok ve daha güzel çiçekler yetiştirmek, her zamankinden daha çok önemli hale geldi.

 Victoria döneminde çiçekler, “Seni seviyorum”, “Sana değer veriyorum”, “Geçmiş olsun” veya “Üzgünüm” gibi birçok hal ve duygunun ifade edilmesinde kullanıldı. Çiçekleri iletişim aracı olarak kullandılar çünkü; o dönemde duyguların açıkça ifade edilmesi uygunsuz görülüyordu. Bu yüzden insanlar duygularını aktarmak için, iletişim kanalı olarak,  çiçekleri kullanmaya karar verdiler. 

Victorian döneminde insanlar mesajlarını gizlemek için de çiçeklere başvurdular. Her çiçeğin bir anlamı var, peki ya karışık çiçek buketleri? Victorian döneminde birinden çiçek buketi aldığınızda, her çiçeğin tüm farklı anlamlarını bilmeniz ve buketin arkasında yatan anlamı çözmeniz gerekmekteydi. Yani, insanlar birbirlerine sadece karşılıklı anlayabilecekleri mesajları buketler aracılığıyla göndermeye başladılar. 

Günümüzde karışık çiçek buketleri gizli anlamlar taşımasalar da, hala insanlar çiçeklerin anlamlarına değer veriyor ve çiçek seçimini buna göre yapıyorlar. Tarihte gördüğümüz gibi, çiçekler kültür fark etmeksizin insanların iletişimlerini etkilemiş ve çok yönlü duyusal bir dil oluşturmuştur. Çiçekler insanların dünyalarına dokunmaya hala devam ediyor ve bu gelenek belki de asla sona ermeyecek gibi görünüyor. 

Artık çiçek hediye etme geleneği ile ilgili çok daha bilgilisin! Sen de bir arkadaşına “Geçmiş olsun” veya sevdiğine “Seni seviyorum” demek istersen hemen hediye LIM çiçek kutularından gönderebilirsin! Çiçeklerin için en güzel vazoyu bulamadığını düşünüyorsan, LIM vazolarından hemen sipariş verebilirsin! 

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, çiçeklerle kal!

Bir Cevap Yazın

API –>