Haftanın LIM Kutusundaki Eşsiz Güzellikler! #3

Sonbahara giriş yaparken bu hafta lila konseptli LIM çiçek kutularımızı evine yollayarak bahara olan özlemini gidermeye çalıştık! En esintili ve yağışlı havalarda bile evin rengârenk olsun diye hazırladığımız LIM çiçek buketlerinde yer alan 5 farklı çiçeği senin için araştırıp derledik. 

Kendin yap çiçek kutusu konseptiyle evine gönderdiğimiz çiçeklerin sadece görsel olarak seni mest etmesini değil, hobi olarak da uğraşabileceğin bir alan yaratmasını istiyoruz.  Eğlenceli ve ilginç hikâyelerle evine gelen çiçeklerimizin tarihçesini öğrenmek, kahveni yudumlarken çiçeklerin renkli dünyasına dahil olarak onlarla bağ kurmak için bu yazıyı okumaya devam et! 

(1) DELFINYUM: Hezaren çiçeği olarak da bilinen bu bitki Düğünçiçeğigiller familyasında yer almaktadır. Latincede “delphinium” kelimesi yunus anlamına gelir, bitkiye bu ismin verilmesinde ise çiçeklerinin yunus şeklini andırması etkili olmuştur. 

Mavi, mor, pembe ve beyaz gibi pek çok renkte yetişen bu çiçek mahmuzlu yapıda olması sebebiyle oldukça gösterişli! Delfinyumun tomurcukları yenebilecek gibi gözükse de kesinlikle deneme! 😊

Delfinyuma dair anlatılagelen iki ünlü hikâye vardır. Bunlardan ilki İngiltere’nin Victoria Devri’nde sevgililerin birbirlerine delfinyum hediye ettiği ve bu çiçeğin sonsuz sadakati simgelediğidir. Bu anlamını düşündüğümüzde sevgiline veya eşine hediye çiçek göndermek istiyorsan delfinyum oldukça güzel bir hediye olabilir!

Diğer bir hikaye ise 1800’lerde ABD’de iki gencin onlara saldıran türlü türlü böcek ve sürüngenden hezaren çiçeği yardımıyla kurtulduğudur. Eğer böcekleri evinizden uzak tutmak istiyorsanız bu güzel görünümlü çiçekler size yardımcı olacaktır 😊

Bu hafta hangi kutularımızda yer alıyor? Küçük, Orta ve Büyük Boy LIM çiçek kutuları

Anavatanı: Kuzey Yarımküre’nin ılıman bölgeleri ve Afrika yaylaları

(2) CALLA LILY: Dilimizde “Gala çiçeği” olarak bilinen bu bitki Yılanyastığıgiller arasında yer alır. Pembe, mor, sarı ve turuncu gibi pek çok rengi olsa da en tercih edileni beyazdır. Beyaz renk olanları gelin buketlerinde yer aldığı için halk arasında “gelin çiçeği” olarak da bilinir. Oldukça nazlı olan bu çiçek saflığı ve temizliği simgeler.

Avrupa’da 1660’tan beri ticari olarak da yetiştiriciliği olan bu çiçek, gelin buketlerinde, hediyelik buketlerde, davet masalarında ve dekorasyon amaçlı hazırlanmış vazolarda sık sık boy gösterir.  Eğer yeni evli bir çift tanıyorsanız Gala çiçeğinin yer aldığı bir buketi onlara hediye göndermek isteyebilirsiniz! 

Bu hafta hangi kutularımızda yer alıyor? Küçük, Orta ve Büyük Boy LIM çiçek kutuları

Anavatanı: Afrika kıtasının en güneyi, Güney Afrika Cumhuriyeti civarları

(3) LIATRIS: Sık çalı görünümü nedeniyle halk arasında “Değnek çiçeği” olarak da bilinen bu bitki Papatyagiller familyasının bir üyesidir. Endemik bir tür olan Liatris, genellikle mor renkli çiçeklere sahip olsa da mavi ve beyaz renkli olanlarlarına da rastlanabilir.

Liatris; tıp, kozmetik ve dekorasyon amaçlı kullanılır. Bitkinin doğal kokusu vanilya aromasına benzer ve samansı bir kokuyla karışır. Bu kokusu sebebiyle parfüm üretimlerinde de oldukça sık kullanılır. Belki de senin parfümünüzün içinde de bir tutam Liatris özü vardır, kim bilir 😊

Bu hafta hangi kutularımızda yer alıyor? Orta ve Büyük Boy LIM çiçek kutuları

Anavatanı: Kuzey Amerika ve Meksika

(4) SEDUM: Damkoruğugiller familyasında yer alan Sedum, geniş çiçekli bir bitkidir. Sedum kelimesi “öz suyu ile dolu, etli etli” anlamına gelmektedir. Bu ismi çiçekleri oldukça etli yapraklara sahip olan bir bitki olduğu için almıştır. Aynı zamanda süngerimsi yapıda olan çiçekleri; kırmızı, sarı ve mor başta olmak üzere pek çok renkte gözükebilir.

Doğada kaya bahçelerinde oldukça sık rastlanan sedum, ülkemizde özellikle Karadeniz’de evlerin çatılarını dekore etmekte de kullanılır. 400 farklı türü bulunan sedum çiçeği, Karadeniz bölgesinin doğal bitki örtüsünde de rastlanan bir bitkidir.

Bu hafta hangi kutularımızda yer alıyor? Küçük, Orta ve Büyük Boy LIM çiçek kutuları

Anavatanı: Afrika ve Güney Amerika

(5) SÜMBÜL: Tarihte en çok kullanılan bitkilerden biri olan sümbül, göz alıcı renkleri olan dekoratif bir bitkidir. Zambakgiller arasında yer alan bu bitki, toplumumuz tarafından gayet iyi bilinen ve sevilen bir bitki olsa da anavatanı buralardan çok uzaktadır. Osmanlı Dönemi’nde de tıpkı lale gibi seri üretimi ülkemizde gerçekleştirilmiştir. Sümbül çiçeği bağlılığı ve sonsuz sevgiyi temsil ettiği için sevdiklerine hediye göndermek istiyorsan doğru bir seçim olacağını söyleyebiliriz.

Sümbül çiçeği sadece güzel görünümüyle gözleri mest etmekle kalmıyor, tıbbi faydaları sayesinde ilaç sanayisinde de kullanılıyor. Eski dönemlerde lokman hekimlerin gözbebeği olan bu çiçeğin tohumları akne, sarılık ve bel soğukluğu gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyormuş. Ayrıca kaynatılarak içildiğinde idrar söktürücü ve ateş düşürücü olarak kullanılsa da yine de denememeni tavsiye ederiz!😊 

Sanat düşkünlerine ufak bir not: Osmanlı zamanından beri ülkemizde var olduğunu söylediğimiz sümbül; Divan şairlerinden Baki’yi o kadar etkilemiş ki ortaya Sünbüliyye kasidesi çıkmış. Baki’nin bakış açısına göre sümbül, başına mücevherden bir taç takıp çimenlik ülkesinin başına geçmiş bir padişahtır.

Bu hafta hangi LIM kutularımızda yer alıyor? Küçük, Orta ve Büyük Boy LIM çiçek kutuları

Anavatanı: İran, Türkmenistan ve AnadoluSeçtiğimiz bu 5 değerli çiçek, LIM çiçek kutularındaki her bir çiçek kadar özel. Eğer diğer çiçekler hakkında da bilgi olmak, her hafta çarşamba ve pazar yayınlanan yaşam içeriklerimizi takip etmek istiyorsan buradan abone olabilir ve Instagram’da @limflowersistanbul adresinden bizi takip edebilirsin! 

Henüz çiçek buketini teslim almadıysan tüm bu güzel çiçeklere sahip olmak ise çok kolay! LIM çiçek kutularımızı sadece haftalık çiçek aboneliğine sahip olarak değil, tek seferlik de satın alabilirsin. Eğer kendi evin için ya da sevdiklerinin yüzünde tebessüm oluşturmak için LIM buketlerinden satın almayı düşünüyorsan internet sitemizi inceleyebilirsin!

Bir Cevap Yazın

API –>